Wigilia Paschalna 2019 w Łodzi. Chrzty w Wielką Sobotę

Wigilia Paschalna 2019 w Łodzi. Chrzty w Wielką Sobotę

Zdjęcia: ks. Paweł Kłys / Archidiecezja Łódzka

Liturgia Wigilii Paschalnej jest najpiękniejszą mszą świętą sprawowaną w Kościele Katolickim. W łódzkiej bazylice archikatedralnej uroczystościom w Wielką Sobotę przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś. Tłumy wiernych wysłuchały nie jednej a trzech homilii księdza arcybiskupa. Dziesięciu dorosłych przyjęło z rąk biskupa chrzest.

Wielka Sobota 2019 – Wigilia Paschalna

Pierwszą część liturgii stanowi liturgia ognia. Przed kościołami rozpala się ogniska. Kapłan błogosławi ogień, a następnie zapalany jest paschał. Od świecy paschalnej wierni zapalają swoje świece i procesyjnie wnosi się światło do ciemnego kościoła.

Kolejną częścią mszy świętej w Wielką Sobotę jest liturgia słowa. Składa się ona z serii czytań ze Starego i Nowego Testamentu. Czytania ukazują historię ludu wybranego i wpływ Pana na ocalenie ludzi. Kluczowym momentem jest Ewangelia o zmartwychwstaniu Chrystusa.

Woda uświęcająca ogień

W trakcie liturgii chrzcielnej pobłogosławionym ogniem święci się wodę. Ta następnie wykorzystywana jest nie tylko do “pokropienia wiernych”, ale i do sakramentu chrztu. W Wielką Sobotę w łódzkiej archikatedrze chrzest z rąk arcybiskupa przyjęło dziesięciu dorosłych.

Wigilia Paschalna kończy się komunią oraz procesją rezurekcyjną. Mimo późnych godzin wierni cieszą się i rozgłaszają dalej Zmartwychwstanie Pańskie.

 

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.