piątek, 19 lipca 2024

Mediateka powstaje w willi Ludwika Meyera w Łodzi. To najnowocześniejsza biblioteka publiczna

Udostępnij

Rozpoczęły się pierwsze prace remontowe w zabytkowej willi przy ulicy Moniuszki 5. Do końca 2020 roku w starej willi Ludwika Meyera powstanie najnowocześniejsza w Łodzi biblioteka – Mediateka. Zasoby biblioteczne udostępniane będą zarówno na nośnikach papierowych, jak i elektronicznych. Wszystko po to, by były dostępne dla jak największej liczby osób.

Misja

MeMo, czyli łódzka mediateka, będzie najnowocześniejszą biblioteką publiczną w Łodzi oraz centrum kulturalnym. Jej zasoby będą udostępniane na różnorodnych nośnikach, tak aby można było korzystać z nich zarówno na terenie mediateki, jak
i online.

MeMo będzie istniała, aby udostępniać wiedzę, ale celem jej działalności będzie również zachęcanie użytkowników mediateki do dzielenia się nią, a tym samym do budowania społeczności lokalnej, która będzie zintegrowana wokół wartości społeczeństwa obywatelskiego. Otwarcie Mediateki jest planowane na rok 2020. Projekt przygotuje i będzie koordynować Biblioteka Miejska w Łodzi.

Czym będzie Mediateka?

MeMo będzie najnowocześniejszą biblioteką w Łodzi. Zbiory będą udostępniane w formie książek drukowanych, e-booków, audiobooków i podcastów. Powstanie m.in. portal internetowy MEMO, który będzie umożliwiał dostęp do zbiorów elektronicznych online.

W Mediatece dostępne będą także gadżety technologiczne, umożliwiające korzystanie z zasobów wirtualnych i sztuki za pomocą urządzeń mobilnych, ekranów dotykowych bądź Internetu. Nowa instytucja kultury gromadzić będzie najnowsze
zbiory literackie i popularnonaukowe.

Oprócz wirtualnej biblioteki, zbiorów druków i nagrań MeMo stanie się nowoczesnym
centrum życia kulturalnego. W jej obrębie będą organizowane spotkania z twórcami,
literatami, podróżnikami, wystawy, warsztaty z pisania scenariuszy oraz różnorodne zajęcia dla dorosłych i dzieci.

Przestrzeń Mediateki

W Mediatece znajdą się wielofunkcyjne sale, w tym jedna dwukondygnacyjna z antresolą i połączeniem z ogrodem, druga ze zbiorami oraz studio do nagrań lektorskich. Powstaną też trzy pracownie przeznaczone na warsztaty i szkolenia.

Przeszklony dziedziniec to przestrzeń, którą będzie można wykorzystać jako miejsce wystaw, znajdzie się tutaj także kawiarnia.

Projekt budowy Mediateki jest częścią zadania realizowanego przez Miasto pn. ,,Rewitalizacja przestrzeni miejskiej przy ul. Moniuszki 3, 5 i Tuwima 10 (Program Nowe Centrum Łodzi).

  • Całkowita wartość projektu

    50 788 811,00 zł

  • Wartość dofinansowania unijnego

    26 651 849,44 zł

  • Wartość rewitalizacji willi (Moniuszki 5 i 3)

    36 248 100,00 zł

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P