czwartek, 29 lutego 2024

Mediateka powstaje w willi Ludwika Meyera w Łodzi. To najnowocześniejsza biblioteka publiczna

Udostępnij

Rozpoczęły się pierwsze prace remontowe w zabytkowej willi przy ulicy Moniuszki 5. Do końca 2020 roku w starej willi Ludwika Meyera powstanie najnowocześniejsza w Łodzi biblioteka – Mediateka. Zasoby biblioteczne udostępniane będą zarówno na nośnikach papierowych, jak i elektronicznych. Wszystko po to, by były dostępne dla jak największej liczby osób.

Najnowocześniejsza biblioteka publiczna

MeMo, czyli łódzka mediateka, będzie najnowocześniejszą biblioteką publiczną w Łodzi oraz centrum kulturalnym. Jej zasoby będą udostępniane na różnorodnych nośnikach, tak aby można było korzystać z nich zarówno na terenie mediateki, jak i online.

MeMo zostanie stworzona nie tylko po to, by udostępniać wiedzę. Celem jej działalności ma być również zachęcanie użytkowników do dzielenia się tą wiedzą, a tym samym do budowania zintegrowanej społeczności lokalnej. Otwarcie Mediateki planowane jest na rok 2020. Projekt przygotuje i będzie koordynować Biblioteka Miejska w Łodzi.

Czym będzie Mediateka?

MeMo będzie najnowocześniejszą biblioteką w Łodzi. Zbiory będą udostępniane w formie książek drukowanych, e-booków, audiobooków i podcastów. Powstanie m.in. portal internetowy MEMO, który będzie umożliwiał dostęp do zbiorów elektronicznych online.

W Mediatece dostępne będą także gadżety technologiczne, umożliwiające korzystanie z zasobów wirtualnych i sztuki za pomocą urządzeń mobilnych, ekranów dotykowych bądź Internetu. Nowa instytucja kultury gromadzić będzie najnowsze zbiory literackie i popularnonaukowe.

Oprócz wirtualnej biblioteki, zbiorów druków i nagrań MeMo stanie się nowoczesnym centrum życia kulturalnego. W jej obrębie będą organizowane spotkania z twórcami, literatami, podróżnikami, wystawy, warsztaty z pisania scenariuszy oraz różnorodne zajęcia dla dorosłych i dzieci.

Przestrzeń Mediateki

W Mediatece znajdą się wielofunkcyjne sale, w tym jedna dwukondygnacyjna z antresolą i połączeniem z ogrodem, druga ze zbiorami oraz studio do nagrań lektorskich. Powstaną też trzy pracownie przeznaczone na warsztaty i szkolenia.

Przeszklony dziedziniec to przestrzeń, którą będzie można wykorzystać jako miejsce wystaw, znajdzie się tutaj także kawiarnia.

Projekt budowy Mediateki jest częścią zadania realizowanego przez Miasto pn. ,,Rewitalizacja przestrzeni miejskiej przy ul. Moniuszki 3, 5 i Tuwima 10 (Program Nowe Centrum Łodzi).

Spis treści

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości